Bunları biliyormusunuz ?

Bunları biliyormusunuz ?
28 Eylül 2009 tarihinde eklendi, 2.463 kez okundu.


Leylekler niçin bazen tek ayak üzerinde dururlar?

Leylek ve balıkçıl gibi kuşların ayakları çok kemiklidir ve ayaklarında ısıyı yalıtacak yağ gibi bir madde bulunmaz. Bu yüzden ayakları çabucak üşür. Onlar da ara sıra tek ayakları üzerinde durup diğer ayaklarını tüyleri arasında ısıtmak için vücutlarına çeker.


Yemekten Sonra Niçin Üzerimize Yorgunluk Çöker?

Sindirim için gerekli enerjinin sağlanması için yemekten sonra vücudumuzdaki kanın önemli bir miktarı karın bölgemize hücum eder. Bu da vücudumuzun diğer bölgelerine giden kan miktarını önemli miktarda azaltır. Kaslarımızın kan ile gelen oksijen ve besine ihtiyacı olduğundan vücudumuzda genel bir yorgunluk ve uyuşukluk meydana gelir.


Suda Fazla Kalınca Ellerimiz ve Ayaklarımız Niçin Buruşur?
Vücudumuzun hemen hemen her tarafı kıl ve tüylerle kaplıdır. Bunların bir kısmını rahatlıkla görebilir, büyük bir kısmını ise ancak dikkatli bakınca fark edebiliriz. Bu tüy ve kılların dibinde yağ bezleri vardır ve bu bezlerin çıkardığı yağ, bulunduğu yerde su geçirmez bir tabaka meydana getirir. Böylece suyun derimizden içeri girmesini engelleyerek derimizi yumuşak tutar. Ancak parmak uçlarımızda, avuç içimizde ve ayak tabanlarımızda kıl veya tüy, dolayısıyla da koruyucu yağ tabakası yoktur. Ayrıca bu bölgeler kalın bir deri tabakası ile kaplanmıştır. İşte bu sebeple ellerimiz ve ayaklarımız belli bir süre suyun içinde kalınca su, derimizin altına girer ve burada kendine yer bulmak ister. Ancak bu bölgelerdeki kalın derimizin genleşerek içeri giren suya ayırabileceği fazla yeri olmadığı için büzüşür.

Gazete Kağıdı Niçin Enine Düzgün Yırtılmıyor?
Bir gazete sayfasını yukarıdan aşağıya doğru kolaylıkla düzgün olarak yırtabiliriz, ama sayfayı enine yırtmaya çalıştığımızda mutlaka zikzaklar meydana gelir. Çünkü gazete kâğıdının ana maddesi olan ağaç lifleri kâğıt üzerinde yukarıdan aşağıya doğru uzanır. İşte bu sebeple sayfayı düşey olarak yırtarken yırtık, liflerin yolunu takip ederek düzgün bir şekilde aşağıya kadar iner. Enine yırtarken ise her life rastlayışında yırtılma zikzak çizer.

Bunları Biliyormusunuz?

•Deve kuşları başını kuma sokmaz, sadece düşmanlarına karşı kamufle olmak için yere oturur ve boyunlarını toprağa uzatırlar.

•İnsanların dilleri sonradan öğrenmesi gibi ötücü kuşlar da ötmeyi türünün diğer bireylerinden öğrenir.

• El tırnaklarımız, ayak tırnaklarımızdan yaklaşık dört kat daha hızlı uzar.

• En ağır ağaç, kökleri ile birlikte 6720 tondur.

• Köstebekler bir gecede 92 metre toprak kazabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git