Kireçte çıtır kabak


Kireç kaymağı için:

500 gr sönmemiş kireç

10 litre su

1 kg bal kabağı

200 ml su

1 kg şeker

Sosu:

200 ml tahin

1 su bardağı orta kıvamlı tatlı şerbeti

Servis için:

150 gr ceviz içi (iri dövülmüş)

250 gr kaymak

YAPILIŞI:

Kireç kaymağının hazırlanışı:

Nalburdan 1-2 avuç dolusu (yarım kg) sönmemiş kireç alınır ve derin bir kaba konur. Üzerine dikkatli bir şekilde 10 litre su eklenir ve karıştırılır. (Kirece su eklerken dikkat etmek ve çıkan dumanda uzak durmak ve de teneffüs etmemek gerekir) Kireç hafif patlama yaparak havaya doğru sıçrıyor fakat hemen sönüyor.) Biraz bekletilir. Su durulup kirecin tortusu dibe çökünce, dibindeki tortuyu bulandırmadan; üzerindeki duru su başka bir kaba aktarılır. Daha sonra bu kireçli suya, soyulup dilimlenmiş balkabağı parçaları bu kireçli suya geceden yatırılır ve en az 8-12- saat ya da en iyisi ertesi sabaha kadar bu suda bekletilir. (Bu şekilde bekletildikten sonra pişirilen balkabağı çıtır çıtır olacaktır.)

Tatlının yapılışı:

Sabahleyin kireçli sudan çıkarılan balkabağı dilimleri birkaç defa yıkanıp 1-2 saatliğine temiz suya yatırılır. Tekrar iyice yıkanıp kireçten arındırılan balkabakları iki şekilde pişirilebilir.

1.TARİF:

KIZARTARAK ŞURUBA YATIRMA USULÜ

(Daha gevrek ve çıtır çıtır bir tatlı için idealdir)

Kireçte bekletilip yıkanmış balkabakları kızgın yağda kızartılır. Daha sonra orta kıvamlı şuruba atılır. Şerbeti çeken balkabağın üzerine tahinli sos gezdirilir. Cevizi içi serpilip servis edilir.

2.TARİF:

KENDİ ŞURUBUNDA KAYNATARAK PİŞİRME USULÜ:

(Klasik usûl)

Kireçte bekletilen balkabakları, üzerini öretecek miktarda şeker ile 5-6 saat bekletilir. Kabaklar sulanınca,- gerekirse çok az da su ekleyerek-, orta ateşte yaklaşık yarım saat pişirilir. Balkabağı yumuşayınca ateşin ısısı arttırılır ve içindeki şerbet ağdalaşıp karamelleşene kadar pişirmeye devam edilir. Kendi şurubuna kalan balkabağı süzülerek soğutulur. Servis tabağına alınır. Tahine biraz şerbetinden eklenerek sos hazırlanır. Tatlının üzerine bu şekilde tahinli sos veya tahin gezdirilir. İrice dövülmüş ceviz içi serpilerek lüle kaymak eşliğinde servise sunulur.

Tarif alıntıdır

9 Cevap

 1. canım ben bunu şimdi gördüm..bu nasıl bşey böyle..görüntü süper ötesi..maşallah sana gerçekten..kireçte bekletmek sağlık için zararlı değil dimi canım..

 2. rumma

  Canım kireci kullanmıyoruz suyunu kullanıyoruz yapım aşamasında tadını anlatmak zor çıtır çıtır dışı sert içi yumuşacık bambaşka bir lezzet..

  Antakya mersin Adana taraflarında yaygın..

 3. Bayılırım bu lezzete, bir gün elim değdiğinde mutlaka deneyeceğim. eline sağlık sevgiyle kal.

 4. 1964 ten ankarada bir pazar izininde mersinli olan asker arkadasimla dikimevler oturan bir akrabasina ugradik hayatimda ilkdefa orada kabak tatlisi yedim tadi hala damagimda birdaha yemek nasip olurmu olmazmi orasini allah bilir

 5. rumma

  İnşallah olur Coşkun bey neden olmasın..Aslında sipariş verilebiliyor Antakyadan kapınıza geliyor..:)

 6. Metin

  1 kg kabak icin 200 ml su cok az degil mi? Kabaklarin cogu suya temas etmez diye dusunuyorum ama?

  • rumma

   Kızartmadan yapılan tarif okursanız , kabaklar suyunu salıyor gerekirse bir bardak su ilave ediliyor.Normal kabak tatlısında su konulmaz esasen kabağın üzerine şekeri döküp bir gece bekletirseniz kısık ateşte kendi suyuyla pişer.

 7. ismail göksu

  çok beğenerek yediğim bir tat , ancak güneyin tam zıttı sinop ta yaşıyorum. ticari veya kişisel bu tatlıyı en iyi yapan bir firmanın telefonu veya e-mail adresi lazım önereceğinizin doğru adres olacağıümidiile…..

 8. rumma

  İsmail bey bu tatlı en iyi Antakya da yapılıyor bildiğim kadarıyla ve kargoyla ulaştırabiliyorlar adresinize..:) Tanıdıklar vasıtasıyla bir adres veya telefona ulaşabilirsem bildiririm inş..

  selamlar