Bahçedeki üzümleri değerlendirmenin yollarını ararken , üzüm marmelatı yapmak düştü aklıma..:) Kıvam vermesi için reçelyap kullanmak akıllıca olurdu fakat sağlıklı olurmuydu??? … Biraz araştırınca reçelyap ın içerisinde bulunan maddenin (pektin) doğal ve helal kıvam verici maddeler  arasında olduğunu öğrendim..Hatta jelatin e alternatif olarak kullanılıyormuş.Gelelim marmelatımıza , hoş kokulu , insanın yedikçe yiyesi geliyor..Kıvamını ve şekerini kendi ağız tadınıza göre ayarlamanız mümkün..

Aslında son olaylardan sonra pek tarif eklemek gelmiyordu içimden lakin kokulu üzüm  pazarda son demlerini yaşıyor..Bitmeden belki denemek isteyen olur diye düşündüm….

Malzemeler

  • 1 paket reçel yap
  • 3 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su

Yapılışı

Üzümleri yıkayın ,taneleyin ve 2 su bardağı su ile 5k kaynatın.Soğuyunca tel süzgeçten geçirin.

Şekerden 4 yemek kaşığı alın ve reçelyap ile karıştırın.Elde ettiğiniz üzüm suyuna karıştırıp yüksek ateşte sürekli karıştırarak pişirin.Kaynamaya başlayınca 2 dk daha kaynatın ve kalan şekeri ilave edin.Kaynama başladıktan sonra 3 dk daha kaynatın.

Tencereyi ocaktan alın ve karıştırarak 5 dk soğutun.Reçeli metal kapaklı kavanozlara hava almayacak şekilde doldurun ve ters çevirerek soğuması için bırakın.

Not

Elde edeceğiniz 1 lt üzüm suyu için 1 paket reçel yap kullanın.

 

2. seferde  kurabiye ve  tart yapımında kullanabileceğim daha koyu kıvamlı bir marmelat elde ettim.Bunun için daha az sıvı miktarı kullandım..

Pektin ile ilgili diğer bilgileri buradan okuyabilirsiniz

Üzüm marmeladını koyu siyah küçük taneli kokulu  namı diğer laz üzümü ile yapıyorsunuz..